Zázračný lék

Před mnoha a mnoha lety jedna firma, která vyrábí alkoholický likér Becherovka, rozjela takovou zajímavou soutěž – soutěž v tvorbě amatérských videoher. Osobně si myslím, že to byl dost originální nápad, protože mohli vymyslet cokoliv – kreslení plakátů, natáčení vtipných videí, prostě cokoliv… A oni se rozhodli spojit se světem, který je alkoholickému byznysu velice vzdálený – s herním undergroundem. Se světem Game Makeru a Macromedia Flashe. Prostě wow!

Sice jsem porotcům nezáviděl, že se museli prohrabávat stovkou různých výplodů, přesto mám radost z jakékoliv iniciativy, která podporuje lidskou kreativitu. Každopádně, první ročník Becherovka Games (2000) vyhrála adventura Zázračný lék.

Setkávám se s tím, že je to známější a legendárnější hra, než bych si byl býval myslel. Stalo se mi mockrát, že jsem zaslechl nějakou hlášku z téhle hry na místech a od lidí, kde bych to vůbec nečekal. Kdo ví? Možná to vyšlo na nějakém CD k nějakému hernímu časopisu a díky tomu se to celkem šířilo… A taky se to prý hodně jelo v hodinách informatiky.

A co je tedy Zázračný lék zač? Je to jednoduchá adventurka vytvořená v Macromedia Flash. Stojí za ní skupina, co si říká Enteron. Tihle stojí také za tituly jako Zlatý Kalich, Becherův sen či 6 ženichů a 1 navíc.

Zápletka hry se odehrává v daleké dystopické budoucnosti. Stalo se, že se jednoho dne hromada lidí sebrala a hnáni nějakou zvláštní silou šli spáchat sebevraždu. Trochu to připomíná film Bird Box, že jo? Přežilo jen několik málo lidí, ty brzy začaly trápit žaludeční potíže. V důsledku toho dalších několik jedinců umřelo.

Ten zbytek má však naději v podobě zázračného nápoje. Ano, Becherovka!

Hlavním hrdinou je Pepa Becher, který je potomek Jozefa Bechera. Jeho úkolem je najít ztracený recept. Recept na Becherovku.

Adventura je to docela jednoduchá a krátká. Zajímavostí je, že obsahuje dabing. To se u freeware adventur skoro nikdy nestává. Je to však velice špatný dabing, u kterého jde poznat, že si to parta kamarádů nahrála na levný mikrofon u sebe doma. Paradoxně díky tomu, že je namluvení výrazně amatérské, působí neskutečně vtipně. Vlastně je to asi úplně nejlepší věc na celé hře.

A hlavně ty hlášky… Hlášky jako „Čubičku si vyudím, žrádla mám na týden.“ nebo „Vezmu kytaru, dám ji do bazaru!“ jsou prostě naprosto TOP.

Co dodat? Tahle adventurka je na poli českého undergroundu už taková klasika. Myslím, že má takové své kouzlo, které si získalo celou řadu lidí. Možná právě proto některé hlášky tak trochu zlidověly. Takže nezbývá, než doporučit si dát panáka Becherovky a znovu Zázračný lék zahrát!